Web Seminerlerimiz

CAM TAVAN WEBİNAR SERİSİ-2!

#jeotermaldekadinlar

Merhaba Sevgili WinG Türkiye Üyeleri,
07 Mayıs 2022 Cumartesi günü çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz WinG Cam Tavan Webinar Serileri kapsamında sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyoruz!

Etkinlik detayları:

Tarih - Saat :07 Mayıs 2022 Cumartesi, 11:00
Platform: Microsoft Teams toplantı

Tarih – Saat : 24 Şubat 2022 Perşembe , 17:00
Platform: Microsoft Teams

Link: https://tinyurl.com/camtavan2

Konuşmacı

Umut Destegül Solaroğlu, WING Türkiye Elçisi

Umut Destegül, yer bilimleri alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip olup, hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda çok sayıda jeotermal projede çalışmıştır; jeotehlikeler, jeoloji, jeokimya, jeofizik çalışmalar, jeotermal enerjinin yan ürünleri ve hibrit jeotermal teknolojisi gibi çeşitli konularda araştırmalar yapmıştır. Türkiye'de 107 MW'a varan jeotermal arama ve sondaj projelerinde 10 yıllık tasarım ve denetim tecrübesine sahiptir. 2006-2008 yılları arasında Yeni Zelanda'da GNS Science'da Tehlike Etki Modelleme Mühendisi olarak çalışmıştır. 2004 – 2006 yılları arasında ABD'de ESRI: Çevresel Sistemler Araştırma Enstitüsü'nde Afet Yönetimi Araştırma Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2004 yılında Uluslararası Jeo-Bilgi Bilimi ve Yer Gözlemi Enstitüsü'nden (ITC) Doğal Tehlike Bilimleri alanında yüksek lisans derecesini almıştır. 2008-2018 yılları arasında Umut, yönetici ve danışman olarak görev yaparak 20'den fazla arama projesinin iş geliştirmesine odaklanmıştır. 2008-2013 yılları arasında, BM Holding'nin Türkiye'deki yeşil alanlardan(keşfedilmemiş) 10 jeotermal kaynak keşfettiği Jeotermal Departmanında Grup Liderliği yapmıştır. 2018 yılından bu yana serbest teknik danışman olarak çalışmaktadır. Yakın zamanda yürüttüğü projelerden bazıları; Yeni Zelanda Ticaret ve İşletme Ajansı - NZTE: Türkiye jeotermal enerji pazarı fırsatları ve ilgili Yeni Zelanda hizmetleri ve ürünleri- ve Greenmax Capital Advisors ile Yardımcı Ekip Lideri olarak “UNIDO Doğu Afrika Jeotermal Doğrudan Kullanım Jeotermal Teknolojisi Teknik Yardımı”. 2013’teki ilk Las Vegas’taki WING toplantısından beri WİNG'in yanında yer almaktadır ve 2016'dan beri WinG Türkiye Elçisidir. Bir kadın değişmeye karar verirse etrafındaki her şeyin değişeceğine ve değişmenin doğru zaman olduğuna inanıyor.


CAM TAVAN WEBİNAR SERİSİ-1!

#jeotermaldekadinlar

Merhaba Sevgili WinG Türkiye Üyeleri,

24 Şubat 2022 Perşembe günü çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz WinG Cam Tavan Webinar Serileri kapsamında sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyoruz!

Etkinlik detayları:

Tarih – Saat : 24 Şubat 2022 Perşembe , 17:00
Platform: Microsoft Teams

Link: https://tinyurl.com/camtavan1

 

Konuşmacı

Ann Robertson-Tait, Global Chairs of WING

In the course of more than 35 years working exclusively in the geothermal sector, Ann has worked in 28 countries on hundreds of geothermal projects, including those developed for a combined power generation capacity of nearly 7 GW, and many more at earlier stages of exploration and development.  Her geoscientific work focuses on integrated analyses of multi-disciplinary data sets to quantify resource capacity, identify drilling targets, optimize resource sustainability and longevity, and reduce project risks.
Ann actively promotes the visibility of geothermal energy by elaborating its value proposition, which includes a wide spectrum of utilization options.  This is fundamental to promoting sensible energy policies, informing electricity providers and customers, and increasing public and private funding to the only major source of renewable baseload electricity.  Because geothermal energy has synergies with other technologies and renewable energy sources, Ann has a focus on hybrid geothermal solutions that create new synergies and opportunities, multiplying the green benefits of individual technologies and advancing the wholesale energy transformation that is underway today.

Ann completed an MSc in Geology at the University of Auckland in New Zealand, supported by a Fulbright Scholarship.  From 2018 to 2022, she served on the Board of Directors of Geothermal Rising (GR, formerly GRC).  She is an active member of the GR Policy Committee.  In 2020, Ann became the Global Chair of Women in Geothermal (WING), an international organization that promotes the education, professional development and advancement of women in the geothermal community.  In 2021, she was nominated to the Committee on Earth Resources at the National Academies of Sciences, Engineering and Medicine, where she continues to relentlessly promote geothermal energy in all its useful and environmentally friendly forms.


Wing Turkiye Web Seminerleri

#jeotermaldekadinlar

WinG Türkiye 5. Yılını Kutluyor!

Yeni baglantı bilgilerini aşagıda bulabilirsiniz. 

Birinci Oturum:
Topic: WinG Türkiye 5. Yıl Kutlamaları
Time: Oct 16, 2021 09:00 AM Istanbul

https://us06web.zoom.us/j/83887189181?pwd=Uk44RDRoUk5qWUtscWpjU2xhbDZjZz09

Meeting ID: 838 8718 9181
Passcode: wing
Meeting ID: 838 8718 9181
Passcode: 224586
-----------------------------------------------------------
Üyelere Özel Toplantı Linki
Topic: Wing Türkiye Yeni Dönem Faaliyetleri
Time: Oct 16, 2021 03:00 PM Istanbul

Join Zoom Meeting: Uyeler emaillerinde bulabilir.

Merhaba Sevgili WinG Türkiye Üyeleri,

16 Ekim 2021 Cumartesi günü çevrimiçi olarak gerçekleştireceğimiz WinG Türkiye 5. Yıl Kutlamaları kapsamında sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyoruz!

Konuşmacılar:

Prof. Dr. Enden Okandan, IGA Kurucu Üyesi

1968'de ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü'nden lisans eğitimini tamamladıktan sonra ABD Stanford Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü'nde doktora ve Kimya Mühendisliği Bölümü'nde yan dal derecelerini kazanmıştır. 1974 yılında Türkiye’ye dönerek ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır ve 2013 yılında emekliye ayrılmıştır. Çalışma alanları: rezervuar mühendisliği, EOR, Jeotermal enerji, iklim değişikliği ve CO2 nin yeraltında depolanması.
Dr. Eylem Kaya, IGA Yönetim Kurulu Üyesi
Auckland Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Bölümü'nde akademisyen olarak çalışan Dr. Eylem Kaya, İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü'nde isans ve yüksek lisans, Auckland Üniversitesi'nde diploma ve doktora derecelerini tamamladı. 2000 yılından beri jeotermal konulu pek çok bilimsel araştırma ve endüstri danışmanlık projelerinde yer almış, ve Türkiye, Yeni Zelanda, Endonezya, Papua Yeni Gine, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan jeotermal sahaların rezervuar modellemesi üzerinde çalışmıştır. Rezervuar simülasyonu, reenjeksiyon, reaktif jeokimyasal modelleme, yüksek karbondioksit içeren jeotermal sahalar, kuyu testleri ve süperkritik jeotermal sistemler araştırma alanları arasındadır.  IGA 2020-2023 yönetim kurulu üyesi, ve Üyelik & Adaylık komitesi başkanıdır ve WING Türkiye'nin üyelerindendir.
Melike Kara, Dünya Bankası Danışmanı

“Türkiye’de Jeotermal Sektörde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Nicel ve Nitel Durum Analizi”

Melike Kara Özberk Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Lisanüstü eğitimini aynı üniversitede sosyoloji bölümünde tamamladı. ODTÜ Araştırmalar Koordinatörlüğü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007-2018 yılları arasında Paris’te EHESS ve Sorbonne’da doktora eğitimine devam etti. 2019 yılından itibaren ICMPD, Dünya Bankası, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerde zorunlu göç, mülteciler ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında danışmanlık yapmaktadır. Eylül 2021’de Dünya Bankası’nın fonladığı Türkiye Jeotermal Kalkınma Projesi kapsamında yaptığı “Türkiye’de Jeotermal Sektörde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Nicel ve Nitel Durum Analizi” başlıklı çalışmayı tamamladı. Söz konusu araştırma önümüzdeki aylarda Dünya Bankası tarafından yayınlanacaktır.
Prof.Dr. Ahmet Başokur, Lemnis Yerbilimleri

"Elektromanyetik verilerden üç-boyutlu özdirenç modelinin oluşturulması ve jeotermal kaynak arama amaçlı kullanımı"

Prof. Dr. Ahmet T. Başokur, 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi' nden  Jeofizik Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu ve  1982'de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden  Fen Doktoru ünvanı aldı. 1988' de Uygulamalı Jeofizik dalında Doçent ve  1994 yılında  Profesör ünvanı aldı. 1983'de Avrupa Arama Jeofizikçileri Birliği' nin (European Association of Exploration Geophysicists) Van Weelden ödülünü kazandı. 1978-1982 yılları arasında Türkiye Jeofizikçiler Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, 1985-1987 yıllarında Jeofizik Mühendisleri Odası kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 1988-1996 arasında Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi olarak çalıştı. Balkan Jeofizik Birliği'nin (Balkan Geophysical Society), 1994-1996 döneminde Başkan Yardımcılığını ve 1997-1999 döneminde başkanlığını yaptı. 2021 yılında Ankara Üniversitesi’nden emekliye ayrılan Prof. Dr. Başokur, halen, Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde, 2012 yılında kurduğu Lemnis Yerbilimleri Şirketi ile çeşitli sektörlere hizmet vermek üzere,  jeofizik araştırma çalışmaları gerçekleştirmektedir.

ARTIS-Uli Deck// 27.07.2021 EnBW, Geothermiekraftwerk Bruchsal

Elif Kaymakçı, EnBW Proje Müdürü
Elif Kaymakçı, 2009 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yaklaşık 11 yıldır çeşitli konvansiyonel ve yenilenebilir enerji projelerinde, kimya mühendisi olarak çalıştı ve proje yönetimi konusunda deneyim kazandı.7 senelik endüstriyel deneyiminin ardından Almanya'ya yerleşti ve Europa Universität Flensburg'da Yenilenebilir Enerji ve Çevre Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı ve Bruchsal jeotermal santralinin optimizasyonunu konu alan bir yüksek lisans tezi hazırladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında EnBW'nin jeotermal enerji Ar-Ge ekibine katıldı ve Kasım 2017'den beri jeotermal enerji projelerinde proje yöneticisi olarak çalışıyor. 2020 Aralık ayından bu yana, Bruchsal'da jeotermal lityum eldesinin hedeflendiği  UnLimited araştırma projesine liderlik ediyor.
 
Tarih: 08 Mayıs 2021 Cumartesi 
Saat: 14:00
Konu: Jeotermal Aramacılığında Sismik Uygulamalar
Dr. Orhan Güreli

Kayıt:  https://wingturkey.com/kayit/

Biyografi:

Orhan Güreli, Jeofizik Mühendisliği Lisans Derecesini (1993) İstanbul Teknik Üniversitesinden, Jeofizik Yüksek Mühendisliği derecesini (1998) ve Doktora derecesini (2007) Ankara Üniversitesinden almıştır. Sismik veri toplama, veri işleme ve yorumlama uzmanı olarak 28 yıldır sektörede çalışmaktadır. Yerbilimcisi olarak TPAO’da (Türkiye), NAGECO’da (Libya) ve ARAR’da (Türkiye) olmak üzere yurtiçinde, yurtdışında ve Denizlerde sismik veri toplama çalışmaları yapmıştır.

1993-2005 yılları arasında TPAO'da Sismik ekiplerde QC , Ekip Şefi, Baş Mühendis, Jeofizik Operasyon Müdürü ve Prosesci olarak çalıştı. Daha sonra North African Geophysical Exploration Company’de (NAGECO-Libya) Kalite Kontrol ve Veri İşlem Supervisor’ı olarak 2005 - 2011 yılları arasında çalıştı. Mayıs-2011’den beri ARAR Petrol ve Gaz AÜP AŞ'de Sismik Grup Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Ulusal ve uluslararası petrol ve jeofizik kongrelerinde 50'ın üzerinde sunum yaptı ve kurslar verdi. Uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanan 4 makalesi bulunmaktadır. "Vibrosismik" kitabının yazarlarından biridir. Yurtiçi ve Yurtdışında yerli ve yabancı kursiyerlere 2D-3D Sismik Planlama, Veri toplama, İşleme ve Yorumlama konusunda çeşitli kurslar verdi.

Türkiye'de Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) ve SEG üyesidir.


Tarih: 19 Mart 2021 Cuma
Saat: 16:00
Konu: Jeotermal Sektöründe Kuyu içi ESP tipi Pompa Uygulamaları
Yasemin Hamitoğlu
ESP Design&Technical Engineer Schlumberger

Konu: Magma Odalari’nin Jeotermal Akişkanlar İçin Önemi, Türkiye’den Örnekler
Dr. Özgür KARAOĞLU

https://www.youtube.com/watch?v=sxNEZ0BrJyo