2016 yılı Ekim ayında kurulan WinG (Women in Geothermal / Jeotermalde Kadınlar) Türkiye ekibi, 2023-2026 yılı faaliyet dönemi için WinG Küresel Operasyon Takımı olmaya hak kazandı. 80 ülkeden 2500’den fazla üyesi olan WinG grubunu, uluslararası camiada, önümüzdeki seneden itibaren 3 yıllık bir süre için Türkiye ekibi temsil ediyor olacak.

WinG Amerika’dan Ann Robertson-Tait’in küresel başkanlığını yürüttüğü WinG global grubunun yeni başkanı 6 yıldır Türkiye Elçiliği görevini başarı ile yürüten Umut Destegül Solaroğlu olacak.

Türkiye WinG Elçisi Umut Destegül Solaroğlu bu yeni görev ile ilgili verdiği demeçte: “Hepimizin eseri olan bu büyük sonuç, büyük sorumluluklar getirecek. Bu nedenle özellikle, hak temelli yaklaşımla adaleti merkezine alan bir yapıyı, temel değerlerimiz olan Çeşitlilik, Şeffaflık, Kapsayıcılık ve Güçlendiricilik üzerine inşa edeceğiz.” dedi.

2013 yılı Geothermal Resources Council (GRC) / Jeotermal Kaynaklar Konseyi’nde bir fikir olarak doğan WinG, jeotermal enerji sektöründe cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalığın artmasını ve herkes için eşit hak ve koşulların sağlanmasını amaçlıyor. Çalışmalarını tamamen gönüllülük esasıyla yürüten bu uluslararası sosyal platformun Türkiye ayağını ise 250’den fazla üyesiyle WinG Türkiye oluşturmaktadır.

Kuruluşundan bu yana, ülkemizde jeotermal enerji sektöründe çalışan kadınların cinsiyet eşitsizliğinden etkilenmemesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, üniversite öğrencilerinin jeotermal enerji dalına yönelik bilgilendirilmesi için yürüttüğü çalışmalar ile takdir toplayan grup, bu yılın Nisan ayı başında resmi olarak adaylığını açıklamıştı. Güçlü kadrosu ve öncü vizyonuyla diğer 33 ülke takımı arasından dikkatleri çekerek kısa listeye kalan WinG Türkiye, Haziran ayında yapılan mülakat sonucu yeni Küresel Operasyon Takımı olarak seçildi.

8 Haziran 2022 tarihinde şu anki küresel takım Amerika ile gerçekleştirilen mülakattan bir kesit

6 yıllık aktif çalışma dönemini uluslararası bir başarıyla taçlandıran grup, bayrağı şu anki küresel takım olan Amerika’dan, Nisan 2023’te Çin’in Pekin şehrinde gerçekleştirilecek olan Dünya Jeotermal Kongresi’nde devralacak.

WING Küresel Operasyon Takımı ile yapılan mülakatın ardından, Türkiye takımının seçilmesi üzerine, seçim komitesi “WING organizasyonuna liderlik etme ayrıcalığını üstlenmeye sizin kadar hazır başka bir WING Ekibi hayal edemiyoruz.” dedi.

Ülkemizi jeotermal enerji alanında mevcut kurulu kapasitesi ile Dünya‘da 4. , Avrupa’da 1. sıraya taşıyan, Türkiye’nin geçmişten günümüze gelen kararlı duruşunu, yetkinliğini ve bu konuda çalışan Türk kadınının yerini gözler önüne sermek üzere çıkılan yolda edinilen bu başarı,  Cumhuriyetimizin 100. yılında çağdaş Türk kadınına armağanıdır.