2013 Geothermal Resources Council (GRC)/ Jeotermal Kaynaklar Konseyi’nde bir fikir olarak doğan WinG (Women in Geothermal/Jeotermalde Kadınlar), jeotermal enerji sektöründe çalışan kadınların ilerlemesini, profesyonel gelişimini ve eğitimini destekleyen sosyal bir platform. Cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalığın artmasını ve herkes için eşit hak ve koşulların sağlanmasını amaçlayan uluslararası bir topluluk. Çalışmalarını tamamen gönüllülük esasıyla yürüten WinG, bugün 750’den fazla aktif üyesi ile 48 ülkede temsil edilmekte. Yeni Zelanda’dan Andy Blair’in küresel başkanlığını yürüttüğü WinG grubunun Türkiye Elçisi ise Umut Destegül Solaroğlu.

Ekim 2016’da Nalco sponsorluğunda Kuşadası-İzmir’de ilk defa bir araya gelen WinG Türkiye ekibi mühendislik, finans ve siyasal bilimler gibi farklı disiplinlerden gelen ancak aynı sektörde çalışan bireylerden oluşuyor. Amaç; jeotermal enerji gibi çalışmalarının büyük bir kısmı zorlu saha koşullarında gerçekleşen sektörde daha fazla kadının tereddütsüz yer almasını sağlayacak şartları beraber oluşturmak.

Wing Hedefleri: Bağlantı kurmak, bilgilendirmek ve ilerlemek

2015 Dünya Jeotermal Kongresi’nde bir araya gelen ülke elçileri, WinG’in ana hedeflerini bağlantı kurmak, bilgilendirmek ve ilerlemek olarak belirledi. 2020’de İzlanda’da yapılacak Dünya Jeotermal Kongresi’ne kadar gerçekleştirmek istediklerini 2020-İzlanda Yol haritası adıyla jeotermal camiasıyla paylaştı. Yol haritasında öne çıkan noktalar ise şöyle:

  • Dünya genelindeki üye sayısını, %50’sini erkeklerin oluşturacağı şekilde, 1500’e çıkarmak
  • Jeotermal sektörün aktif olduğu her ülkede bir WinG grubu kurmak
  • Uluslararası Jeotermal Topluluğu’nun WGC-2020 burslarının %50’sinin kadınlara verilmesini sağlamak
  • Tüm jeotermal topluluklarda en az bir WinG üyesi olmasını sağlamak
  • 2015 Dünya Jeotermal Kongresi’ne kıyasla gelecekteki kongrelerde katılımcı, konuşmacı veya oturum başkanı kadın sayısını %50 arttırmak
12-14 Ocak 2017’de İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 4. Geoexpo’da ilk WinG Türkiye standı 

Wing Türkiye hedefi 2017 yılı sonunda 100 aktif üye

Bu bağlamda çalışmalarını sürdüren WinG Türkiye ekibi, özel sektörde ve akademik hayatta mevcut durumun irdelendiği ilk toplantılarından sonra teknik veri paylaşımı, kongre ve fuarlara katılım, üniversite kariyer günlerinde yer alma gibi kısa ve uzun vadeli planlarını oluşturdular. Geçtiğimiz hafta İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 4. Geoexpo’dan sonra üye sayısını %31 arttıran grubun şu an Türkiye’deki üye sayısı 60. 2017 yılı sonunda 100 aktif üyeye ulaşmak isteyen WinG Türkiye, sizleri de aralarında görmekten mutluluk duyar.